B4-vitamin mikroszkopikus képe |
Ahogyan már megszokhattuk a B-vitaminoknál, a folsavnak is több neve van: B4-vitamin, Bc-vitamin, illetve M-vitaminként is ismerik. Vízoldékony vitamin, mennyiségét mikrogrammban mérik!
Nélkülözhetetlen a vörösvértestek képződéséhez. Elősegíti a fehérjék anyagcseréjét. A hivatalosan ajánlott napi felvétel felnőttek számára 400 mikrogramm, a terhes nőknek kétszer ennyi, míg a szoptató anyáknak 500 mikrogramm.
Fontos a nukleinsavak - RNS és DNS - szintéziséhez, nélkülözhetetlen a szervezet sejtjeinek osztódásához. Ha hosszú időn át napos helyen szobahőmérsékleten tárolják, tönkremehet, elbomolhat.
B4-vitamin molekulaszerekezete |
Miben segíti a szervezetet?
Fokozza a tejképződést. Véd a bélparaziták és az ételmérgezések ellen. Tetszetős, egészséges bőrt kölcsönöz. Fájdalomcsillapító hatású. Késlelteti a haj őszülését, ha pantoténsavval együtt adják. Legyengült állapotban fokozza az étvágyat. Véd a fekélyes - üszkös - fájdalmak ellen. Megakadályozza a vérszegénység kialakulását.
Hiánybetegsége
Táplálkozási makrocytás anaemia
Hiánytünetei lehetnek:
visszamaradás a növésben
Legfőbb természetes forrásai
- sötétzöld levelű főzelékfélék
- sárgarépa
- torula élesztő
- máj
- tojássárgája
- kantalup dinnye
- sárgabarack
- tök
- avokádó
- bab
- teljes búza- és barna rozsliszt.
Rendszerint 400 és 800 mikrogrammos kiszerelésben vásárolható szabad forgalomban, az 1 000 mikrogrammos formuláció orvosi receptre kapható. A B-vitamin-komplex-készítmények rendszerint 400 mikrogramm folsavat, gyakran azonban csak 100 mikrogramm folsavat tartalmaznak. Ez mindig ellenőrizhető bármely vitaminkészítmény címkéjéről! A szokásos napi adagja 400 mikrogrammtól 5 mg-ig terjed.
Magyarországon 3 mg folsavat tartalmazó tabletták kaphatók orvosi rendeletre, de a "Folsav 3mg" már orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer. Szokásos adagja felnőtteknek naponta 3-6 mg, csecsemőknek és gyermekeknek 1,5-3 mg.
Toxicitás
Toxikus hatása nem ismert, bár néhány emberen allergiás bőrreakciót vált ki.
Ellenségei
Víz, szulfa-gyógyszerek, napfény, ösztrogének, ételkészítési eljárások - különösen a főzés -, hő.
A bejegyzés NEM orvosi tanács! Csupán, étrendi javaslat és tájékoztatás! Minden alkalommal konzultáljon orvosával és gyógyszerészével!!!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése