B1-vitamin mikroszkopikus képe |
A tiamin ismertebb neve: B1-vitamin. A B-komplex többi vitaminjához hasonlóan vízoldékony, a fölösleg kiürül, nem tárolódik a szervezetben, naponta pótolni kell. Milligramban (mg) mérik a mennyiségét.
Mivel szinergista hatásúak, a B-vitaminok hatásosabbak, ha együttesen adják, mintha külön-külön alkalmaznák azokat. A B1-, B2- és B6-vitaminokat azonos dózisokban (vagyis 50mg B1-, 50mg B2- és 50mg B6 vitamint) célszerű adni, hogy ideális hatást fejtsenek ki.
B1-vitamin molekulaszerkezete |
Miben segíti a szervezetet?
Elősegíti a növekedést. Segíti - különösen a szénhidrátok - emésztését. Javítja a szellemi tevékenységet. Fenntartja az idegrendszer, az izmok és a szív normális működését. Segít a légi- és tengeribetegséget leküzdeni. Enyhíti a fogműtétek utáni fájdalmakat. Elősegíti az övsömör (herpes zoster) kezelését.
Hiánybetegsége:
Hiánytünetei lehetnek:- étvágytalanság
- gyomor- és bélbántalamk
- az emlékezőképesség gyengülése
- izomgörcsök
- szárított élesztő
- hántolatlan rizs
- korpás búza
- zabliszt
- amerikaimogyoró
- sertéshús
- a legtöbb zöldségféle
- korpa
- tej
Kis- és nagyhatású adagolásban - rendszerint 50 mg-os, 100 mg-os, illetve 500 mg-os kiszerelésben kapható. A leghatásosabb a B-komplex formulációban, B2- és B6-vitaminnal kiegészítve. Még intenzívebb hatást fejt ki, ha a készítmény stresszellenes pantoténsavat, folsavat és B12-vitamint is tartalmaz. Napi adagja 100-300 mg.
Magyarországon a B1-vitamin 5 és 10 mg-os tabletták alakjában recept nélkül, 10 és 50 mg-os ampullák formájában injekcióként orvosi vényre kapható. Orálisan adott profilaktikus adagja felnőtteknek naponta 2,5 - 10 mg, enyhe krónikus hiányállapotban naponta 10 - 25 mg, súlyosabb esetben 10 - 50 mg. Súlyos akut hiányállapotban 100 - 600 mg-ot is adnak. A gyermekek átlagos napi adagja az életkortól függően 2 és 10 mg között változik (napi több adagra elosztva).
Toxicitás
Nem ismeretes ennek a vízoldékony vitaminnak toxikus hatása. Minden fölöslege kiürül a vizelettel, a szövetekben vagy a szervekben egyáltalán nem tárolódik. Túladagolás hatására ritkán remegés, herpesz, ödéma, idegesség, szívdobogás és allergia léphet fel.
Ellenségei
A főzés, sütés melege könnyen tönkreteszi a B1-vitamint. A B1-vitamin további ellenségei a koffein, az alkohol, a tartósítási eljárások, a levegő, a víz, az ösztrogének, a gyomorsavat közömbösítő szerek pl. antacidumok és az úgynevezett szulfa-gyógyszerek.
A bejegyzés NEM orvosi tanács! Csupán, étrendi javaslat és tájékoztatás! Minden alkalommal konzultáljon orvosával és gyógyszerészével!!!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése