2010. május 10., hétfő

Mérgező hatású gombák az ételekben - I.

Az ételek romlását igen gyakran valamilyen gomba okozza. A helytelenül tárolt ételen, a gabonán, a fűszereken, a zöldségeken, a gyümölcsön könnyen megteremnek az ember és az állat számára mérgező anyagcseretermékeket kiválasztó paraziták. Az ilyen gombák a baktériumokhoz hasonlóan tönkreteszik, mérgező anyagokkal fertőzik az ételeket.

A gombák esetében nem a szalmonellához hasonló horderejű, azonnal jelentkező ételmérgezésekről van szó. A gombás
élelmiszerek fogyasztását követően szinte soha nem észlelhetők azonnali tünetek. A szakemberek által mikotoxinnak nevezett mérgeket csak bonyolult laboratóriumi eljárások során lehet kimutatni. A bakteriális mérgekkel szemben nem azonnal hatnak, hanem lassan, alattomosan, s végeredményben krónikus betegségeket idézhetnek elő. Vannak köztük rákkeltők, vese- vagy májkárosítók, magukat hormonnak álcázva meddőséget, vérzéseket, ödémát okozó, a szívizmot, az idegrendszert károsítók.

Egyes mikotoxinok a teljes immunrendszert legyengítik. A gombamérgek láthatatlanok, és ízk nincs, ezért előfordulhat, hogy valaki folyamatosan romlott ételt fogyaszt, anélkül, hogy észrevenné. A penészes étel okozta megbetegedés elsősorban a trópusi égöv országaiban gyakori.

Nincsenek megjegyzések:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...