A majonéz neve annak az 1756-os csatának az emlékét őrzi, amelyben a franciák a Baleár-szigeteki Mahónnál legyőzték a briteket. Állítólag egy francia séf éppen ünnepi lakomát készített a győztes vezérek tiszteletére, amikor elfogyott a mártáshoz használt tejszín. Ekkor olívaolajból és tojássárgájából készített egy újfajta öntetet, amelyet „Mahonnaise”-nek nevezett el. Így indult hódító útjára a majonéz.
Jó néhány felhasználási formája terjedt el világszerte: Amerikában a szendvicsekhez előszeretettel kenik meg a kenyeret majonézzel, Kanadában sült krumplival fogyasztják, Angliában pedig a szinte nemzeti ételnek számító „fish & chips” (hal sült burgonyával) elmaradhatatlan kiegészítője. A legszínesebb és legegészségesebb felhasználási formák terén azonban a franciák vezetnek.
A klasszikus francia konyha alappillére a majonéz. Nélküle elképzelhetetlenek lennének a krémes szószok, az apróra vágott olajbogyóval, paprikával, chilivel, petrezselyemmel, pisztáciával, ketchuppal vagy mustárral megbolondított ínycsiklandó dresszingek. Csak egy tipp: a marseille-i konyha ismert mártásában, az aioli szószban a majonézhez áttört fokhagymát kevernek.
Hazánkban tartármártáshoz vagy szendvicsek díszítéséhez használjuk a majonézt leggyakrabban, pedig egy kis fantáziával ínycsiklandó előételeket, pástétomokat, mártásokat, krémeket, habokat vagy akár sör- és borkorcsolyákat is készíthetünk vele. Saláták, grillezett/párolt húsok és zöldségek tökéletes kiegészítőjeként is sokféle finom és egészséges étel készíthető majonézzel.
A majonéz fő összetevői: növényi olaj, ecet, tojássárgája. A jó minőségű növényi olajnak köszönhetően élettanilag kedvező hatású egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz.
A majonéz a növényi olaj és kisebb részben a tojássárgája miatt zsírforrásként szolgál. Zsírra szüksége van szervezetünknek. A zsírok többek között energiát szolgáltatnak, lehetővé teszik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, továbbá elengedhetetlenül fontosak a sejthártya felépítéséhez és bizonyos hormonok működéséhez kiegyensúlyozott és változatos étrend részeként.
A majonézben található növényi olaj E-vitamint (tokoferolt) tartalmaz. Ez a zsírban oldódó vitaminok közé tartozik, s hatékony antioxidáns.
A majonéz víz és zsír emulziója. Hogyan elegyedhet egymással ez az egyébként két különböző szerkezetű alapanyag? Nos, egyszerű: a tojásban található lecitin révén alkotnak stabil emulziót. A majonéz lefagyasztása vagy főzése nem javasolt. Túl alacsony vagy túl magas hőmérsékleten ugyanis megváltozik a szerkezete, s az összetevői szétválnak.
A „light” majonéz 30 százalékkal kevesebb energiát tartalmaz, mint a hagyományos majonéz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése