2010. június 23., szerda

Piridoxin

B6-vitamin mikroszkopikus képe
A B6-vitamin, vízoldékony lévén, az emésztés után 8 órán belül kiürül, és a többi B-vitaminhoz hasonlóan táplálékkal vagy vitaminkészítménnyel kell pótolni.

A B6-vitamin, tulajdonképpen egy vegyületcsoport - piridoxin, piridoxál és piridoxamin -, amelynek tagjai szorosan rokon szerkezetűek és együtt hatnak. A mennyiségét milligrammokban mérik.

2010. június 22., kedd

Szelektív hallás pszichológusszemmel

A szelektív hallás kifejezést igen gyakran használjuk a köznyelvben. X vagy Y, azt hall meg, amit akar. És tulajdonképpen, ebben van is némi igazság. Annyi mindenképpen, hogy arra az információra emlékszünk, amire figyeltünk. Természetesen, a többi információt is hallottuk, csupán, azok nem tudatosultak bennünk.

A hallással egy kissé hasonlóan vagyunk, mint a látással. A látás esetén a szemünket mozgatjuk a néznivaló irányába, míg hallás esetén a fejünket mozdítjuk el a hangforrás irányába. A figyelem ezen mechanizmusa azonban  sok helyzetben eléggé korlátozott.

2010. június 21., hétfő

Kikapcsolt tudat

A tudat egyik fontos funkciója cselekedeteink vezérlése. Bizonyos cselekvéseink azonban, gyakorlás folytán megszokottá, automatikussá válhatnak. Ilyen például az autóvezetés vagy a cipőfűző bekötése. Mivel mindkét folyamat automatikussá válik, végzésük közben tudunk például beszélgetni, tudjuk figyelni a tájat, tudunk telefonálni vagy hallgatni a rádiót.

Készségeink, mint az autóvezetés, a cipőfűző bekötése, vagy a biciklizés nem követelnek figyelmet, ha már egyszer jól megtanultuk azokat. Automatikussá válnak, és lehetővé teszik, hogy a tudat más dolgokra összpontosítson. Azonban, ezeknek az automatikus folyamatoknak negatív következményei is lehetnek, például amikor a sofőr nem emlékszik a közlekedési jelekre, amelyek mellett elhaladt. Ezért szokták a közlekedési információk esetében külön kiemelni a forgalmi rend változást, és ezért hangsúlyozzák külön, hogy "Kérjük, ne rutinból vezessenek!"

2010. június 18., péntek

Sajtos burgonyafelfújt

A burgonyát sötét helyen kell tárolni. Fénytől védett, papírzsákban vagy sötét tárolóban tartott burgonyát használjunk fel. A gumók zöld részeit vágjuk le, a zöld példányokat dobjuk ki.

Hozzávalók négy személyre
  • 600g burgonya
  • só, frissen őrölt bors
  • 100g reszelt ementáli sajt
  • 2 gerezd fokhagyma (ízlés szerint lehet több is)
  • 40g vaj
  • 250g tej
  • 250g tejszín
  • 1ek búzakorpa

2010. június 17., csütörtök

Introspekció

Introspekció (introspection)
  • A képzett önmegfigyelés egyik formája, amelyben a személy saját tudatának tartalmait írja le azok jelentésének és értelmezésének figyelmen kívül hagyásával.
  • A szubjektív - tudatos eseményekről vagy élményekről szóló bármilyen beszámoló.

2010. június 16., szerda

Kalcium-pantotenát

B5-vitamin mikroszkopikus képe
A B-vitamin-komplex következő, vízoldékony tagja a B5-vitamin, avagy a pantenol vagy pantoténsav. Társaihoz hasonlóan, szintén igen hasznos vitamin, hiszen elősegíti a sejtek felépítését, a normális növekedést és a központi idegrendszer kifejlődését. Életfontosságú a mellékvesék normális működéséhez. Nélkülözhetetlen a zsírok és a szénhidrátok energiává történő átalakításához.

Továbbá, szükség van rá az ellenanyagok szintéziséhez, valamint a para-aminobenzoesav és kolin felhasználásához. A javasolt napi felvétel 10mg a felnőttek számára. A szervezetben a bélbaktériumok szintetizálhatják.

2010. június 15., kedd

A felismerés zavarai - II.

Egyes asszociatív agnóziában szenvedő betegeknek csak bizonyos kategóriák felismerésével vannak nehézségeik, másokkal nem. Ezek a kategóriaspecifikus károsodások azért különösen érdekesek mert arról mondhatnak nekünk valamit, hogyan működik a normális felismerés.

A leggyakoribb kategóriaspecifikus károsodás az arcok felismerésének képtelensége, melyet prozopagnóziának nevezünk. E betegség jelentkezése mindig a jobb félteke sérüléséhez kötődik, és gyakran a bal félteke azonos területeinek kisebb sérülésével társul.

2010. június 14., hétfő

Freud és tudattalana

Hétköznapjainkban, sokat viccelődünk Freuddal. Beszélgetéseink során a legnagyobb természetességgel vetjük oda beszélgetőpartnerünknek, hogy "Na, ez freudi elszólás volt!" De vajon tudjuk-e, hogy konkrétan miről is van szó? Ismerjük-e Freud tudattalan elméletét? Vagy ez, már visszavonhatatlanul a köznyelv részévé vált, és mindenki gondol mögé valamit? Valóban "csak" elszólásról van szó? Esetleg, a szavak hangalakjának hasonlósága teszi lehetővé a nyelvbotlást?

Sigmund Freud követőinek pszichoanalitikus elméletei szerint bizonyos emlékképek, impulzusok és vágyak nem hozzáférhetőek a tudat számára. A pszichoanalitikus elmélet ezeket tudattalannak tekinti.

2010. június 11., péntek

Fűszeres szárazbab

Hozzávalók 4 személyre
  • 400g nagy szemű szárazbab
  • 100g hagyma
  • 2ek csíraolaj
  • 1kvk provance-i fűszerkeverék
  • 100ml húsleves
  • 2ek tejföl
  • só, frissen őrölt bors
  • 4db húsos paradicsom

2010. június 10., csütörtök

Mennyi fehérjére van szükségünk?

fehérje kristály
Mindenkinek más és más a fehérjeszükséglete, ami a legkülönbözőbb tényezőktől, például az egészségi állapottól, az életkortól, a testsúlytól függ. Minél nagyobb és minél fiatalabb valaki, annál több fehérjét igényel.

Az alábbi táblázatból kiszámíthatja a javasolt személyes napi fehérjeszükségletét:

2010. június 9., szerda

Folsav

B4-vitamin mikroszkopikus képe
Ahogyan már megszokhattuk a B-vitaminoknál, a folsavnak is több neve van: B4-vitamin, Bc-vitamin, illetve M-vitaminként is ismerik. Vízoldékony vitamin, mennyiségét mikrogrammban mérik!

Nélkülözhetetlen a vörösvértestek képződéséhez. Elősegíti a fehérjék anyagcseréjét. A hivatalosan ajánlott napi felvétel felnőttek számára 400 mikrogramm, a terhes nőknek kétszer ennyi, míg a szoptató anyáknak 500 mikrogramm.

2010. június 8., kedd

A felismerés zavarai

A tárgyak felismerése általában annyira automatikus és erőfeszítésmentes, hogy természetesnek vesszük. De ez a folyamat meghibásodhat balesetek vagy például agyvérzés következtében fellépő agyi sérülések esetén. A felismerés zavarait agnóziának nevezzük.

Az agnózia különösen érdekes típusa az asszociatív agnózia. Ebben a tünetegyüttesben a kéreg bizonyos területeinek sérülése esetén a betegnek csak a vizuálisan bemutatott tárgyak felismerésével vannak nehézségei. A beteg például képtelen egy fésű megnevezésére, ha képen mutatják neki, de meg tudja mondani, hogy mi az, ha megérintheti.

2010. június 7., hétfő

Olvassa el a címkét!

Gyakran előfordul, hogy az emberek mindenféle készítményt összevásárolnak, és soha még csak meg sem nézik a címkéjüket. Egyszerűen multivitamin-tablettát kérnek és elviszik azt, amit kapnak, anélkül, hogy felfognák: esetleg becsapták őket.

Minden multivitamin-készítmény más és más összetételben és mennyiségben tartalmazza a vitaminokat, és a legdrágább tabletta nem feltétlenül a legjobb. A legjobb módja annak, hogy meggyőződjék arról, valóban B6-vitamint, folsavat vagy C-vitamint kap-e, ha éppen arra van szüksége, hogy elolvass aa címke szövegét. Ha allergiája van, akkor is tanácsos elolvasnia, hogy mi mindent kap a megvásárolt készítményben.

2010. június 4., péntek

Sárgaborsópüré

A sárgaborsópüré finom és laktató körítés a klasszikus vad- és húsételekhez. A teljes őrlésű lisztből készült palacsintához és a sült padlizsánhoz is jól illik. Aki kiadósabban szereti, tegyen rá pirított hagymakarikát, és héjában főtt burgonyával fogyassza.

Hozzávalók
  • 300g sárgaborsó
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 babérlevél
  • 3 szegfűszeg
  • 1/4 kvk szárított majoránna
  • 1/2 kvk száírott kakukkfű
  • 40g vaj
  • 2 tojássárgája
  • szerecsendió
  • só, őrölt bors
A borsót, éjszakára hideg vízbe áztatjuk. A hagymát meghámozzuk, és a babérlevelet a szegfűszeggel rászórjuk. A leszűrt lecsepegtetett borsót a hagymával, a majoránnával és a kakukkfűvel feltesszük főni egy nagy lábosba. Ha felforrt, egy órán át lassú tűzön tovább főzzük.

A borsót, ismét leszűrjük, levét lecsepegtetjük, majd robotgéppel vagy mixerrel finom pürévé keverjük. Apránként belekeverjük a hideg vajat, majd a tojásfehérjét. Melegen tartjuk, de nem főzzük fel! Szerecsendióval, sóval, borssal ízesítjük.

2010. június 3., csütörtök

A nagy fehérje mítosz

Sok ember azt hiszi, hogy a fehérje nem hizlal. Ez a tévedés sok "szigorúan" diétázónak okozott csalódást, akik mellőzik a kenyérfogyasztást, de kiadós adag húsokat esznek meg, és csodálkoznak, hogy honnan vannak a kilóik.
forrás: CSUF
Az igazság az, hogy

2010. június 2., szerda

Niacin

B3-vitamin mikroszkopikus képe
Mint minden vitaminnak, a niacinnak is több neve van. A B-komplex család egyik tagja, így talán, nem meglepő, ha B3-vitaminként is ismert, de találkozhatunk vele nikotinsav, niacinamid és nikotinsavamid néven is.

Szintén vízoldékony vitamin, melyet a szervezetünk is elő tud állítani a triptofán nevű aminosavból. Azok az emberek, akik B1-, B2- és B6-vitamin-hiányban szenvednek, nem képesek triptofánból niacint képezni. A niacin hiánya negatív személyiségváltozásokat idéz elő. Egy felnőtt javasolt napi niacinfelvétele 13-19 mg.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...