2010. április 30., péntek

Sült padlizsán

Hozzávalók 6 személyre:
  • 300g padlizsán
  • 6 ek. olívaolaj
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 1 ek. friss majoránna v. kakukkfűlevél
  • fehér borecet
A padlizsánt vastag szeletekre vágjuk, megsózzuk, és néhány percig állni hagyjuk, hogy levet engedjen. A szeleteket szalvétával leitatjuk. Egy serpenyőben felforrósítjuk az olajat, és a padlizsánszeleteket egymás után barnára sütjük, majd szalvétán lecsepegtetjük.

A fokhagymát megtisztítjuk, papírvékony szeletekre vágjuk, és a majoránna- vagy kakukkfűlevelekkel összekeverve, óvatosan megpirítjuk. A padlizsánszeleteket tálaláskor megintjük ecettel, és megszórjuk a fokhagymás keverékkel.

2010. április 29., csütörtök

Meddig jók a vitaminok?

Sokszor felteszik nekünk a kérdést, hogy egy-egy vitaminkészítmény, vagy bármely táplálékkiegészítő meddig jó? Egyáltalán megromolhatnak-e?

2010. április 28., szerda

Ásványi anyagok

Ahhoz képest, hogy az ásványi anyagok igen fontos anyagok a szervezetünk számára, igencsak mellőzöttek a vitaminok világában. Sokan, kapkodják a vitaminokat úgy, hogy az ásványi anyagokról mit sem tudnak, vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyják azokat. Ez akkor is igaz, ha multivitamin készítményt szedünk, melyek tartalmaznak ásványi anyagokat is.

2010. április 27., kedd

Hol és hogyan hatnak a tápanyagok?

A tápanyagok igen fontosak, mivel ezek tartanak életben minket. Hat fontos tápanyag van:
  1. szénhidrátok
  2. fehérjék
  3. zsírok
  4. ásványi anyagok
  5. vitaminok
  6. víz
Ahhoz, hogy a tápanyagok hasznosulni tudjanak, a szervezetnek le kell bontania azokat. Lássuk, hogyan is működik ez a lebontás:

A száj és a nyelőcső
Az emésztés a szájban a táplálék megrágásával és a nyál hozzákeveredésével kezdődik el. A nyálban található enzim, a ptialin már elkezdi a keményítőt egyszerű cukrokra hasítani. A táplálék ezután a száj hátsó részén át a nyelőcsőbe - oesophagus - kerül. Itt kezdődik el az ún. perisztaltika. A perisztaltika, az emésztőcsatorna izomzatának masszírozó, "fejő", összehúzódó és elernyedő műveletét jelenti, amellyel az anyagokat az egész emésztőrendszeren áthajtja. Annak érdekében, hogy a tápanyag ne folyhasson vissza, és a megfelelő enzim szabaddá válásához legyen elég idő, fontos csatlakozási pontokon szelepek találhatók.

2010. április 19., hétfő

A jövő gyógymódja: Információs orvoslás?

A videóban megszólaló tudósok, kutatók, orvosok, szakemberek:






2010. április 16., péntek

Nyugodj békében Tanár úr!

1933.11.19.-2010.04.16.
Szeretett tanárunkra, Prof. Dr. Popper Péterre (77) emlékezünk.

Az Egyfejű Királyfi elment a Hétfejű Sárkányhoz, és így szólt hozzá:
- Otthon a gyűlésen arról beszélgettünk, hogy miért van neked hét fejed. Amikor nekünk csak egy van! Nos?
- Így születtem - felelte a Sárkány jóindulatúan. - Nekünk sárkányoknak hét fejünk van.
- Ez nem mentség - replikázott a Királyfi. - Sőt annál rosszabb rád nézve. Mert ha szerezted volna valahol azt a rusnya hét fejedet, akkor ezt talán mi is megtehetnénk. De így reménytelenül egyfejűek maradunk mindörökre!
- Minek nektek ennyi fej, ha rusnyának látjátok? Miért irígyled?
- Irígyli a nyavalya. Boldog vagyok, hogy csak egy fejem van!
- Hát akkor?
- Hát akkor még jobban idegesít minket, hogy ezzel a hét fejeddel rontod a közízlést, és elszívod előlünk a levegőt.
- Levegőből van elég - mondta a Sárkány. - Jut belőle nektek is, nekem is.
- Csak egy rossz szagú, Hétfejű Sárkány beszélhet ilyen demagóg módon! - mondta a Királyfi. - Hát tényleg nem akarsz olyan szép egyfejű lenni, mint mi valamennyien? Elkülöníted magad? Azt hiszed, hogy különb vagy nálunk?
- Nem gondolom, hogy különb vagyok nálatok. Csak egyszerűen így nézek ki.
- És hét kalapod is van - vádaskodott tovább a Királyfi. - Nekünk meg csak egy.
- Ti is vásárolhattok hét kalapot. Sőt hetvenet is.
- De nem hordhatjuk egyszerre mind a hetet. Te pedig igen.
- De nektek nincs szükségetek rá, mert csak egy fejetek van. Hordjatok minden nap  más kalapot.
- Elég volt a pimaszságból - háborodott fel a Királyfi. - De adok neked még egy utolsó lehetőséget, hogy kimagyarázkodj. Mire használod a hét fejedet?
- Látod, ez az! - könnyebbült meg a Sárkány. - Elárulok neked egy titkot: én mind a hét fejemmel másképp látom a világot.
- Micsoda? - ámult el a Királyfi.
- Bizony. A világ nagyon nagy és bonyolult. Nem fér be egyik fejembe sem egészen. Ezért mindegyik fejemmel másik oldaláról veszem szemügyre, és más érdekeset fedezek fel benne.
- Te szélhámos! Hát nem tudod, hogy az igazság egy és oszthatatlan?!
- Ha egy fejjel gondolkozunk róla, akkor igen. De látod, én a hét fejemmel rájöttem arra, hogy annyi igazság van, ahány nézőpontból vizsgáljuk a dolgokat. Mindegyik fejem tud egy részigazságot. A hét együtt - tudja az egészet.
- Én például szép vagyok és okos és jó és erős? - kérdezte a Királyfi.
- Ha ezzel a fejemmel nézlek, akkor igen.
- És ha azzal a másikkal?
- Akkor például már nem vagy annyira erős, mert vannak nálad erősebbek is. Hozzájuk képest kifejezetten gyenge vagy.
- De okos?
- Ez a harmadik fejem úgy látja, hogy okos vagy ugyan, de mégis nagyon keveset tudsz ahhoz képest, amit tudni lehet. Akár butának is gondolhatlak.
- De szép vagyok?
- Nézd, ez a negyedik fejem mindent nagyon közelről lát. Így nem vagy olyan szép. Például nagy lyukak vannak a bőrödön, tele faggyúval és szőrtüszőkkel. Ez az ötödik fejem pedig messziről néz. Olyan messziről, hogy csak egy pirinyó pontnak lát a mindenségben. Így sem vagy szép.
- Fantasztikus! De remélem, mindegyik fejeddel igencsak jónak látsz.
- Ezzel a hatodikkal - felelte a Sárkány feszengve - az a gyanúm támad, hogy nem vagy mindig jó. Néha hiú vagy, önző és erőszakos.
- És milyennek lát a hetedik fejed?
- A hetedik fejemmel egyáltalán nem látlak - felelte a Sárkány szomorúan. - A hetedik fejem máshova figyel.
- Nincs több dobásod, te büdös himpellér! - mondta a Királyfi határozottan. - De egy kis műtéttel majd én segítek rajtad!
Ezzel levágta a Sárkány hat fejét. Csak a legelsőt hagyta meg!
- No, most milyennek látsz?
- Furcsa - mondta a Sárkány. - Most ezzel az egy fejemmel látlak sokféleképpen. Okosnak és butának, szépnek és csúnyának, erősnek és gyengének, jónak és gonosznak - egyszerre. Valószínűleg ilyen vagy.
Ekkor a Királyfi levágta a Sárkány hetedik fejét is. Rögtön úgy érezte, hogy tisztább lett a levegő a világon.

Popper Péter: Pszichosztorik - Mese az igazság győzelméről

2010. április 15., csütörtök

Konzílium 2.0 - Cukorbetegség

Sikerült újra egy nehéz, és nagy témát választanunk. Egyrészről nagyon könnyű, más részről pedig, nagyon nehéz írni a cukorbetegség pszichológiai vonatkozásairól. Mivel kolléganőm, Veress Dóra, bőven írt a testi tünetekről, mint tudatzavar, kóma, depresszió, skizofrénia, ezért én most erről nem írnék bővebben.

Amiről igen kevés szó esik, az a cukorbetegséggel járó lelki megterhelés. Természetesen, elmondható, minden betegség megviseli mind fizikailag, mind pedig lelkileg a beteget és a családját, de minden esetben más-más történik, az egyéni preferenciákról már nem is szólva. A lelki megterhelések egyik velejárója - szinte minden súlyosabb betegség esetén - a depresszió.

Akár 1-es, akár 2-es típusú cukorbetegségről beszélünk, ugyan azt a nagy feladatot kell végrehajtania a betegnek: életmódváltás. Manapság, ez igen divatos szó, kevés tartalommal sokak számára. Azonban, egy cukorbetegnek, ez egy igenis nagyon komoly, akár súlyos terhekkel telerakott fogalom; az élete múlhat rajta.

Az élet furcsa fintora, hogy a diabetes mellitus (διαβήτης) magyarul, mézédes átfolyást jelent.

Mire kell odafigyelni?

Az első legfontosabb dolog, hogy ne alakuljon ki az ún. betegségtudat. A cukorbetegség nem csak betegség, hanem egy olyan állapot is, mellyel együtt lehet élni, kezelni lehet, kordában lehet tartani.  Megbarátkozni ugyan nem kell vele, de el kell tudni fogadni. Az elfogadás folyamata lassú és göröngyös is lehet.

Először, legtöbben kétségbe esnek, idegesek lesznek a hír hallatán. Kevesebb esetben ugyan, de sajnos előfordul, hogy a beteg egy kisebb sokkot kap a diagnózist hallva. Az orvost hallgatva el sem akarjuk hinni, hogy ez az egész velünk történt meg.

Ezekben a percekben kell erősnek lennünk és az sem egy utolsó szempont, hogy a család az ember mellett áll. Fontos, hogy legyen egy olyan személy, akihez kérdéseinkkel fordulhatunk, akitől teljes körű támogatást és felvilágosítást kaphatunk.

A fentebb emlegetett depresszió, a legtöbb esetben pont azért alakul ki, mert a beteg ún. lelki gondozása elmarad. Egyre kétségbeesettebb, bizonytalanabb, kilátástalannak érzi az életét. Sokan úgy érzik, hogy olyan konfliktushelyzetbe keveredtek a cukorbetegségük által, amit nem tudnak feloldani. Ebben, nagy szerepe van a társadalmi elfogadásnak, vagy éppen el nem fogadásnak is.

Kérdések

A leggyakrabban elhangzó kérdések, általában a betegség társadalmi elfogadottságával kapcsolatosak. Hogyan fogadják ezt majd a munkahelyem? Hogyan tudom betartani a diétát a munkahelyemen? Hogyan tudom beadni magamnak az injekciót a munkahelyemen? Hogyan tarthatom meg a húsvéti böjtöt? Emiatt elveszíthetem az állásomat? Hogyan oldom meg a munkahelyi étkezésem?

Az önmagunkra vonatkozó kérdések csak ezek után jönnek általában. Mostantól nem ehetem a kedvenc ételeimet? Magamnak külön kell vásárolnom, főznöm? Képtelen vagyok cukor nélkül meginni a kávét; mi lesz most velem?

Distressz

A fent elhangzott kérések nyomán alakul ki a legtöbb cukorbetegnél az ún. distressz. A distressz, a stresszel ellentétben - ami lehet pozitív és negatív, előre vivő és hátráltató is - mindig rossz. Minél többet idegeskedik az alany a fenti kérdéseken, minél inkább belelovalja magát, annál inkább elhatalmasodik rajta a distressz, mely egy bizonyos ponton túl már súlyosbíthatja a cukorbetegséget és egyéb más betegségeket is előidézhet a magas vérnyomástól kezdve az egyéb szív- és érrendszeri megbetegedéseken át, egészen a gyomorproblémákig. Itt, újra meg kell említenünk a depressziót, mivel a stressz depressziót okozhat.

Gyermekkori cukorbetegség

Sajnos, a cukorbetegség öröklődhet. Az 1-es típusú diabétesz esetén, ha az apa beteg, annak a valószínűsége, hogy a gyerek is beteg lesz, 5%. Az anya betegsége esetén kevesebb: 2,5%-ról beszélhetünk. Mindkét szülő érintettsége esetén a valószínűség emelkedik: 20%-ra. A 2-es típusú diabétesz esetén,  ha csak az egyik szülő beteg a gyerek diabéteszének valószínűsége 50%.

Nagy általánosságban elmondható, hogy a gyermekek sokkal könnyedebben veszik az akadályokat, mint a felnőttek. Az elfogadási folyamatuk is gördülékenyebb, gyorsabb. Csupán, egy igazi hátráltató tényező lehet, éspedig a szülő. Tisztában vagyok vele, hogy ezt rossz hallani, de tény. Attól, hogy a gyermekünk gyerek még, nem hülye! Mikor a szülő túlaggódja, túlstresszeli magát, pontosan érzi, hogy baj van. Valami nem stimmel. A gyermekek, egyébként is hajlamosak önmagukat hibáztatni szüleik gondjaikért, de mikor ennyire egyértelmű a helyzet, hogy az ő betegségük miatt van rosszul anya és apa, akkor ezzel csak még inkább rontunk a helyzeten.

A szülő feladata - bármilyen nehéz is -, hogy pozitívan forduljon gyermeke felé. Ez, nem azt jelenti, hogy bagatellizálja el a betegséget, de a ránk váró, esetleges nehézségekre reagálhatunk úgy is, hogy “Semmi probléma, megoldjuk!”, “Menni fog!”. Nagy szükség lesz az édesanya kreativitására a konyhában, és diéta esetén az első egy-két hónapra nyugodtan álljon át az egész család a cukorbeteg gyermek diétájára. A család, sportoljon együtt. Ha szükséges forduljanak sportorvoshoz, aki a legmegfelelőbb sportot tudja ajánlani a gyermek fizikumának megfelelően.

Ki segíthet és hogyan?

Természetesen, első sorban az Ön orvosa, hiszen nem mindegy, hogy 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizálják. Az életmódváltásban leghatékonyabban egy pszichológus tud Önnek segíteni, a diétája összeállításához pedig, keressen fel egy szakavatott dietetikust, akivel a vallási böjtök megtartását is jól átbeszélheti. Talán az Iszlám hívők könnyebb helyzetben vannak, ugyanis számukra van külön oktatási program Ramadan idejére és diétás menüvel is segítik a híveket.

Ezen kívül érdemes sorstársainkkal is eszmecserét folytatni. Ki hogyan oldotta meg egy-egy problémáját, hogyan menedzselik cukorbetegségüket, hogyan oldották meg a böjtöt? Gyakorlati tapasztalatokat hallhatunk, ismerhetünk meg, melyek megkönnyíthetik mindennapjainkat és lelkileg is sokat segítenek.

Ajánló:
A negyedik Konzíliumon résztvevő blogok:

2010. április 14., szerda

Megelőzés: Szülés utáni depresszió

A szülés utáni depresszióról, annak okairól és lefolyásáról már volt szó honlapunkon. Mivel magát a depressziót sem veszik komolyan sokan, így a szülés utáni depresszió is az elhanyagolt területek közé tartozik. Természetesen, nem a szakemberek körében! Egyelőre, érthetetlen számunkra, hogy a rengeteg információs anyag, szakmai honlapok tömkelege ellenére is, miért tartják sokan a depressziót valamiféle luxuskiváltságnak, hóbortnak? Az pedig, végképp érthetetlen, hogy az egyes tematikus oldalakon az anyák miért is támadják egymást, vagy az odatévedő, segítséget kérő depressziós édesanyát???

A depresszió, mint minden más betegség, sajnos nem luxuskiváltság, nem függ a nemtől, a társadalmi hovatartozástól, az anyagi javainktól, a munkahelyen betöltött pozíciónktól és a szabadidőnk mennyiségétől sem! Hogy egy kezeletlen szülés utáni depresszió milyen tragédiába torkollhat, elolvashatják blogunk, egyik korábbi cikkében.

Mint ahogyan a depressziót, a szülés utáni depressziót is meg lehet előzni. Szükséges egy kis odafigyelés, nem csak az édesanya, hanem a család részéről is.

Mivel a szülés utáni depresszióról, április elején kollégánk, Veress Dóra pszichiáter szakorvos írt egy remek cikket, ezért nem kívánjuk ismételni az ott elmondottakat. Tökéletesen egyetértünk a cikkben leírtakkal és javasoljuk minden szülés előtt és után álló hölgynek az elolvasását.


Kapcsolódó bejegyzés:

2010. április 13., kedd

Hogyan küzdj meg a stresszel?

A stresszkeltő helyzetek által kiváltott érzelmek és fiziológiai izgalom nagyon kellemetlen, s ez a kellemetlenség arra indítja az egyéneket, hogy azt valamivel csökkentsék. Azt a folyamatot, melynek során a személy megpróbál szembeszállni a stresszel, megküzdésnek nevezzük.

Első körben, a problémaközpontú megküzdésről lesz szó.

2010. április 12., hétfő

Konzílium 2.0 - IV. rész

Tisztelt Olvasóink!
A Konzílium 2.0 egy magyar egészségügyi blogkarnevál, melynek célja, hogy egy-egy adott témát több aspektusból, különböző szakterületeken dolgozó bloggerek tollából bemutasson. Bizonyos betegségeket több szemszögből is alaposabban körbejárunk, míg egyes tünetekről inkább asszociatív alapon születnek bejegyzések.
A Konzílium 2.0 következő témája a "Cukorbetegség" lesz.


A bejegyzések, várhatóan 2010. április 15-én jelennek meg. A szakcikkek szinopszisait a Konzílium2.0 blogon olvashatják.

A Konzílium2.0-át a következő blogok adják:

2010. április 9., péntek

Padlizsánpüré

A padlizsánpüréhez rozskenyér vagy héjában főtt burgonya illik.

Hozzávalók négy személyre:
  • 500 g padlizsán
  • 2 fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma (ízlés szerint, lehet több is)
  • 6 evőkanál olívaolaj
  • frissen őrölt bors (leginkább fekete)
A padlizsánt, villával több helyen megszurkáljuk. 200 Celsiusra előmelegített sütőben (gázsütő: 3. fokozat, légkeveréses:180 fok) puhára sütjük, majd a héját eltávolítjuk. A padlizsán húsát egy tálban robotgéppel finom péppé verjük. Hozzáadjuk az apró, kockára vágott hagymát, a zúzott fokhagymát, az olajat, és jól összekverjük. Sózzuk, borsozzuk.

1-2 órán át állni hagyjuk. Retekkel, paradicsom- vagy zellerdarabokkal tálaljuk.

2010. április 8., csütörtök

Töltő- és kötőanyagok

Rengeteg kérdést kapunk azzal kapcsolatban, hogy egy vitaminkészítménybe, a vitamin(ok)on kívül miért tesznek bele még megannyi mást is, mint pl. cellulózt, vagy magnézium sztearátot és mi a nyavaja az a Shellac?

Nos, valóban, egy vitaminkészítményben több van, mint amit a szemünk lát, és néha több, mint amennyit a címkéjén feltüntettek. A töltőanyagokat, síkosító anyagokat és más hasonlókat nem kell felsorolni, és legtöbbször nem is teszik meg. Ha azonban szeretné tudni, hogy mi mindent nyel le, akkor a következő kis tájékoztatónk segíthet Önnek:
  1. Hígító- vagy töltőanyagok
  2. Kötőanyagok
  3. Síkosító anyagok
  4. Dezintegráló anyagok
  5. Színezékek, festékek
  6. Ízesítő- és édesítőszerek
  7. Bevonóanyagok
  8. Szárító anyagok
1. Hígító- vagy töltőanyagok
Olyan, biológiai hatás nélküli anyagok, amelyeket a tabletta tömegének növelése céljából tesznek hozzá, vagy azért, hogy megfelelő nagyságú tablettát préselhessenek belőle. A jobb készítményekben dikalcium-foszfátot használnak, amely kitűnő kalcium- és foszfát-forrásként használ. Fehér por, amelyet a természetes ásványból (sziklából) tisztítanak. Esetenként szorbitolt és cellulózt, azaz növényi rostot is szoktak alkalmazni.

2. Kötőanyagok
Az elporított anyagoknak kohéziós tulajdonságot kölcsönöznek, más szóval a kötőanyagok vagy granulátumok azok, amelyek a tabletta alkotórészeit összetartják. Leggyakrabban cellulózt és etil-cellulózt használnak erre a célra. A cellulóz a növényi rost fő alkotórésze.
Más, kötőanyagként használható anyagok:
  • arab mézga (gumiarabicum) - ez, egyfajta növényi gyanta
  • algin, alginsav vagy nátrium-alginát - ez, a tengeri algából nyert szénhidrát
  • lecitin és szorbitol - mindkettőt csak esetenként használják
3. Síkosító anyagok
Valamilyen sima tapintatú anyagot adnak a tablettamasszához, amely megakadályozza, hogy a tabletta a présgéphez tapadjon. Kalcium-sztearátot és kovaföldet szoktak általában használni. A kalcium-sztearátot természetes növényi olajokból nyerik. A kovaföld (szilika) a természetben előforduló fehér (kőzet-) por. Magnézium-sztearátot is alkalmazhatnak.

4. Dezintegráló anyagok
Olyan anyagokat is kevernek a tablettamasszához, amelyek a bevétel után a tabletta szétesését segítik elő. Ilyen az arab mézga, az algin és az alginát.

5. Színezékek, festékek
A tablettát tetszetősebbé vagy "gusztusosabbá" teszik. Legjobbak a természeti forrásokból származó színezékek, mint pl. a klorofill, a növények zöld festékanyaga.

6. Ízesítő- és édesítőszerek
Csak a szopogatnivaló tablettákban használják ezeket. Az édesítők rendszerint a fruktóz (gyümölcscukor), a maláta-dextrinek, a szorbitol vagy a maltóz. Jobb készítményekben szacharózt (nádcukrot) csak ritkán alkalmaznak.

7. Bevonóanyagok
Ezek az anyagok a nedvességtől védik a tablettát, amit így lenyelni is könnyebb, s a kellemetlen íz vagy szag sem hatol át a mázon. Ilyen fedőanyag például a zein, amely a gabonamagvakból előállított természetes fehérje, és tiszta filmbevonatot alkot. A brazil viaszt, amelyet pálmafákból nyernek, szintén gyakran használják. És a Shellac sem más, mint gyógyszerészeti bevonóanyag.

8. Szárító anyagok
Ezek az anyagok megakadályozzák, hogy a vízszívó (higroszkópos) vegyületek nedvességet vegyenek fel a gyártás során. A szilikagél a legközönségesebb szárítóanyag.

2010. április 7., szerda

Megelőzés: Depresszió

Bármilyen furcsa is, a depressziót is meg lehet előzni. Minél többet tudunk róla, minél jobban ismerjük a tüneteit, annál hatékonyabban tudunk ellene védekezni. A depresszió okairól már írtunk korábban. Most lássuk, hogyan előzhetjük meg a bajt.

Az egyik legfontosabb dolog, az önmegfigyelés. Mikor úgy érezzük, hogy valami nem stimmel, elkezdünk odafigyelni önmagunkra és a szokatlan jelekre, melyek eddig nem tartoztak az életünkhöz. Mindenkivel előfordulhat, hogy nincs kedve hétfőn reggel kikelni a meleg ágyból és munkába menni, de aztán mégis útnak indulunk. Viszont, ha ez az állapot, már több mint egy-két napja tart, és egyre nehezebb elindulni, ott bizony már baj van.

Mivel a depresszió társadalmi megítélése igen rossz - értjük ez alatt azt, hogy az emberek nem ismervén a betegséget, a depressziót valami banális hülyeségnek, luxuskiváltságnak, lustaságnak tartják -, ezért hajlamosak vagyunk elhessegetni magunktól a gondolatot is, hogy ezek a tünetek bizony a depresszió előjelei. Ilyenkor kezdünk bele önmagunk győzködésébe, hogy csak kimerültek vagyunk, biztosan elkaptunk valamilyen vírust  vagy csak rosszul aludtunk az éjjel. Ez a legrosszabb, amit tehetünk magunkkal.

Akkor mi a megoldás? Elsőként az, hogy komolyan vesszük a kezdeti tüneteinket és nem bagatellizáljuk el. Őszinték vagyunk saját magunkhoz és igyekszünk megvizsgálni, hogy miért is kerültünk a kialakult helyzetbe. Mi nem tetszik? Mi bánt minket? Miért nem érezzük jól magunkat a bőrünkben? Ha valaki párkapcsolatban él, forduljon segítségért párjához. Beszélgessenek őszintén. Esetleg min kell változtatni? Ezek a legfontosabb, kezdeti lépések.

A következő lépésben, szintén őszintén valljuk be önmagunknak, hogy mit is szeretnénk csinálni? Hogyan szeretnénk élni? Mi lenne számunkra a jó? Ne tagadjuk meg önmagunktól a mozit, a színházat, a baráti látogatást. Szakítsuk ki magunkat a mókuskerékből és ne vállaljuk túl magunkat. Mondhatnánk azt is, hogy kicsit önző módon gondoljon saját magára.

Szakítson időt pihenésre. Pihenésre, alvásra nagy szüksége van a szervezetünknek, hogy egészséges tudjon maradni. Kipihenten nyugodtabbak, türelmesebbek vagyunk. Hogy ez miért fontos? Mert a túl sok idegeskedés, a stressz depressziót okozhat. Korábban, már erről is írtunk.

Nagyon fontos, hogy a pihenés, az önmagára szánt idő miatt ne legyen bűntudata! Ez, Önnek jár! Sőt, szervezetének szükséges! A jelentkező tünetei miatt se legyen bűntudata! Ugyan, az emberi butaság határtalan, de ne figyeljen arra, hogy mások mit mondanak; a depresszió súlyos probléma, amivel foglalkozni kell. Nem lehet bűntudata amiatt, hogy megkörnyékezte Önt ez a betegség. A legfontosabb, hogy megelőzze a súlyos bajt. Természetesen, ez is tűnhet önzőségnek, de az egészségünknél nincs semmi fontosabb!

Próbáljon meg pozitívan gondolkodni, de ne legyen irreális. A problémákat látni kell, hogy meg tudjuk oldani azokat. Viszont, állhatunk a problémákhoz pozitívan is. Ne azt nézze, hogy mit miért nem lehet, nem tud megoldani, hanem azt keresse, hogy mit hogyan lehet, hogyan tud megoldani. Ez, egyfajta pozitív hozzáállás a problémákhoz, dolgokhoz.

Keressen fel olyan helyeket, ahol feltöltődhet. Kertek, arborétumok, kedvenc természeti helyei. Ha teheti ne egyedül menjen, hanem egy önnek kedves személlyel, szülővel, testvérrel, partnerrel vagy baráttal.

Próbáljon meg kreatív elfoglaltságot találni magának. Varrjon, hímezzen, fessen, barkácsoljon, saját kezű ajándékokkal lepje meg szeretteit.

Ha bizonytalan önmagában, a tüneteiben, akkor nyugodtan forduljon szakemberhez. Kérjen tanácsot. Egy szakember tud önnek olyan javaslatokat tenni, mellyel megelőzheti a súlyos depressziót, a betegállományt és az akár évekig tartó gyógyszerszedést vagy a depresszióterápiát.

2010. április 6., kedd

Timed released

Egyre több vitaminkészítményen, de leginkább a C-vitamin készítményeken láthatjuk a 'Timed Released'  vagy 'Delayed Release' feliratot. Magyarul, ez annyit tesz, hogy késleltetés. De mit is takar ez a szó?
Mód arra, hogy a vitamint 24 órán át védjék.
A vitaminok gyártásában nagy lépést jelentett a késleltetett, vagy nyújtott hatású, vagy retard készítmények bevezetése. Ezekben a preparátumokban a vitaminokat úgynevezett mikropelletekbe zárják, majd egy olyan különleges hordozóanyagba keverik, amely 6-20 órás lassú kioldódásukat a felszívódásukat teszi lehetővé. A legtöbb vitamin vízben oldódik, és mint ilyen, a szervezetben nem tárolható. Késleltetés nélkül gyorsan felszívódik a véráramba, és akármilyen nagy volt is az adag, 2-3 órán belül a vizelettel kiürül a szervezetből.

A késleltetett vagy nyújtott hatású készítmények optimális hatékonyságot, minimális kiürülési veszteséget és éjjel-nappal állandó, megbízható vérszintet garantálnak.

2010. április 5., hétfő

Kellemes Húsvéti Ünnepeket!

Minden Kedves Ügyfelünknek és Olvasónknak Kellemes Húsvéti Ünnepeket Kívánunk!


2010. április 2., péntek

Töltött vöröshagyma

Hozzávalók négy személyre:
  • 4 nagy fej vöröshagyma
  • 200 g darált marhahús, de lehet helyettesíteni bármilyen más hússal
  • 1 ek sovány tehéntúró
  • 1 tojás
  • 1 kk cukormentes mustár
  • 1-1 ek zabpehely, búzakorpa és zabkorpa
  • 1 ek tejföl
  • 1 kk pirospaprika
  • frissen őrölt bors (lehet vegyesen is: zöld-, fehér-, fekete- és rózsabors)
  • 50 g olaj
  • 300 ml tyúkhúsleves
  1. A hagymát meghámozzuk és kivájjuk. A belsejét félretesszük.
  2. A darált húst egy tálban összekeverjük a túróval, a tojással, a mustárral, a korpákkal, a zabpehellyel és a tejföllel.
  3. Sózzuk, paprikázzuk, borsozzuk, majd jól összedolgozzuk. A masszát négyfelé osztjuk, és a hagymákat töltjük.
  4. Az olajat sütőformában felmelegítjük, beletesszük a hagymákat, majd ráöntjük a húslevest. Most adjuk hozzá, a korábban kivájt hagymadarabokat is.
  5. 175-200 Celsiusra előmelegített sütőben (gázsütő: 3. fokozat, légkeverős sütő: 180 fok) 40-60 percig pároljuk. Az elgőzölgött folyadékot időnként pótoljuk.

2010. április 1., csütörtök

Ünnepi nyitvatartás

Tisztelt Ügyfeleink, Olvasóink!

A húsvéti ünnepek alatt, 2010. április 05. és 2010. április 09. között, rendelőnk zárva tart. Szíves megértésüket köszönjük!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...